Löö kaasa

Kuidas saab projektis osaleda?

Projektis osalemiseks on mitmeid võimalusi, alustades ühe vikiartikli kirjutamisest ja lõpetades artiklikonkursi sponsorlusega.

Miljon+-ga liitudes ja sellesse panustades osalete EV 100 juubeliprogrammi ühiskingituses.

Kuidas teha koostööd? Vaata järele partnerite lehelt ja võta meiega ühendust, et arutada igasuguseid huvitavaid ideid.

Kuidas koostada Vikipeedia artiklit?

Kui mõnel Sinu jaoks huvipakkuval teemal on artikkel puudu, siis oled oodatud seda lisama. Puuduolevat artiklit otsides näed teksti “Alusta lehekülge <Otsitud artikli nimi>”. Punasele lingile klikates jõuad lehele, milles saad hakata koostama artiklit vastava mõiste kohta.

Vikipeedias on iga artikkel pühendatud vaid ühele mõistele. Artikkel algab definitsiooni ja sissejuhatusega ning jätkub alateemadega. Artikli lõpus on seonduv kirjandus, viited ja välislingid. Mõned näited headest vikiartiklitest: andesiitharilik kuuskKeilaPortugalAnton Tšehhov ja tšuudid.

Vikipeedia artiklit kirjutades on oluline meeles pidada ootusi headele artiklitele. Samuti tuleb arvestada sellega, et lehekülje salvestamise järel on see kohe kõigile nähtav. Selleks peab tekst olema enne salvestamist üle kontrollitud, et see ei vajaks enam ulatuslikku parandamist (kasuta redigeerimiskasti all olevat nuppu “Näita eelvaadet”).  Pea meeles, et artikli tekst peab olema konkreetne, neutraalne ja viidatud.

Artiklite juures on aruteluleheküljed, milles saab küsida nõu artikli arendamise kohta. Samuti on igal leheküljel näha muudatuste ajalugu. See aitab tagada Vikipeedia arendamise läbipaistvuse.

Vaata ka juhendit videost.

 

Artikli täiendamine

Lisaks puuduvatele artiklitele on Vikipeedias pooleliolevaid artikleid. Kõigil huvilistel on võimalus neid parandada. Selleks on iga artikli juures nupp “Muuda” (“Muuda lähteteksti”). Vikipeedias on nii toimetamist ja keeletoimetamist ootavaid artikleid. Samuti on artikleid, mille välislingid on katki läinud, ja isegi nii uusi artikleid, et neid ei ole veel kontrollitud. Sealjuures on oluline meeles pidada, et kõik sisulised lisandused vajavad viidet.

 

Kuidas lisada Vikipeediasse pilte ja videoid?

Hea vikiartikkel on piltide, helifailide või videotega varustatud. Illustratiivne materjal kogutakse Vikipeedia meediavaramusse Wikimedia Commons ja sinna lisatud materjali saab kasutada kõigis Vikipeedia keeleversioonides.

Kogumistöö toetamiseks on toimunud ja toimumas mitmeid pildikogumisi, näiteks HELP kampaania looduspiltidele, WLM fotodele kultuurimälestistest ja teadusfoto konkurss. Paraku on endiselt paljudel teemadel meediasisu puudu.

Failide lisamiseks Commonsis vali vasakult menüüst “Laadi fail üles”. Seejärel tuleb esitada teavet autoriõiguste kohta. Lisatav fotomaterjal peab olema Sinu tehtud, sest ainult sellisel juhul saad lubada seda vabasse kasutusse. Kellegi teise foto lisamine on autoriõiguste rikkumine. Samuti ei tohi pildil olla autoriõigustega kaitstud teos.

Pildile tuleb lisada täpne pealkiri ja kirjeldus: mida on fotol kujutatud ja kus see on tehtud. Failide leidmise hõlbustamiseks peaksid need olema kategoriseeritud. Commonsi kategooriasüsteem on ingliskeelne ja pildikategooria peab olema võimalikult spetsiifiline (näiteks Eestis pildistatud foto nastikust paigutuks kategooriasse ’Natrix natrix in Estonia’ ja Endla looduskaitsealal tehtud foto kategooriasse ‘Endla Nature Reserve‘).

Hea meediafail on kvaliteetne ja informatiivne.